Trening oddychania dziecka i mikrokinezyterapia, czyli bezpieczne sposoby na prawidłowy oddech

Mimo że oddycha każdy z nas, badania pokazują, że aż 70% społeczeństwa (ponad 40% dzieci) robi to nieprawidłowo. Nabieranie niepełnych oddechów, oddychanie przez usta i wiele innych, często spotykanych praktyk niesie za sobą odczuwalne konsekwencje zwłaszcza dla najmłodszych. Chcesz zadbać o to, żeby układ oddechowy Twojego dziecka rozwijał się prawidłowo? Najlepiej podejdź do tego kompleksowo. Poznaj skuteczne i proste ćwiczenia, które możecie wykonywać w domu oraz mikrokinezyterapię, która wspomoże Wasze treningi.

Jakość oddychania ma znaczenie

Dzieci nie mają czasu na myślenie o oddychaniu. W przedszkolu i szkole trzeba nieraz przekrzykiwać rówieśników, żeby dostać się do głosu. Poza tym często czekają na coś z zapartym tchem – a to na wywołanie do odpowiedzi przez nauczycielkę, a to na zwrot akcji w ulubionej bajce. Te i podobne sytuacje prowadzą do utrwalenia szkodliwych schematów oddychania, które realnie wpływają na jakość ich dorastania, jak i całego życia. Najczęstsze problemy z oddychaniem u maluchów to oddychanie przez usta oraz szczytowe (obojczykowo-żebrowe).

Mogą one powodować m.in.:

– zaburzenia koncentracji i problemy z nauką,

– niespokojny sen i nerwowość,

– powstanie wad wymowy,

– infekcje górnych dróg oddechowych,

– kształtowanie wad postawy,

– zaburzenia połykania,

– niewielkie deformacje czaszki,

a to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego trening oddychania najlepiej rozpocząć od najmłodszych lat – wystarczy nawet kilka minut dziennie, żeby zapobiec skutkom, które mogą odbić się na całym życiu Twojego dziecka.

 

UWAGA: Jedną z bagatelizowanych przyczyn problemów z oddychaniem u dzieci jest chroniczny katar. Jeśli Twój maluch wydaje się bezprzerwy przeziębiony, zapytaj o pomoc lekarza.

 

Zabawa w oddychanie

Treningi oddychania dziecka zwiększają pojemność płuc, wzmacniają mięśnie i uczą kontrolować oddech. Co więcej, odpowiednio zaplanowane, mogą być czasem umacniającym więzi z rodzicem i dobrą zabawą.

Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonać z dzieckiem w domu:

– puszczanie baniek mydlanych i kontrola nad ich wielkością – raz powinny być duże (wymagające długiego i spokojnego oddechu), a raz małe,

– zdmuchiwanie małych przedmiotów z różnych powierzchni – zarówno śliskich, jak i chropowatych. Mogą to być okruszki, ścinki papieru lub krople deszczu na roślinach,

– dmuchanie w małe wiatraczki – koniecznie połączone z kontrolą wdechu,

– granie na instrumentach dętych,

– przenoszenie skrawków papierów z jednego blatu na drugi za pomocą rurki,

– przeprowadzanie małych, lekkich obiektów po torze tylko dmuchając,

– naśladowanie śmiechu różnych osób,

– huśtanie zabawek na brzuchu (leżąc na plecach),

– rozdmuchiwanie farby na kartce – malowanie oddechem,

– połączenie oddychania z ruchem, np. podnoszeniem i opuszczaniem rąk.

 

Mimo że takie zabawy wyglądają na banalne, udowodniono, że naprawdę przynoszą rezultaty. Pamiętaj jednak, żeby dostosowywać ich poziom i długość do wieku dziecka i przeprowadzać je minimum 2 godziny po posiłku.

CIEKAWOSTKA: Jeśli karmisz dziecko piersią, już od pierwszych chwil uczysz go poprawnego oddychania. Noworodek, ssąc, może równocześnie oddychać nosem, co wspiera rozwój jego mięśni oddechowych i mimicznych. Uczy się też utrzymywać właściwą pozycję języka.

Mikrokinezyterapia, czyli pomoc w poprawnym oddychaniu i nie tylko

Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Widzisz, że pomimo regularnie wykonywanych treningów oddychania, Twój maluch oddycha płytko, nieregularnie, zaczyna seplenić lub chrapać? Zainteresuj się mikrokinezyterapią. Nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, dlatego z powodzeniem możesz ją stosować jako przyjemne wsparcie nauki oddychania. Sprawdzi się świetnie również wtedy, kiedy z różnych przyczyn nie ćwiczysz z dzieckiem.

Mikrokinezyterapia to nowoczesna, stosunkowo młoda metoda pracy z ciałem. W dużym skrócie jej działanie opiera się na delikatnym ucisku wybranych części ciała. Powoduje to przesłanie bodźców do kory mózgowej, która następnie usuwa najróżniejsze napięcia z ciała.

Mikrokinezyterapia wspiera pozbywanie się wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych chorób i zaburzeń (od bóli kręgosłupa, po dysfunkcje układu trawiennego). Pomaga uporać się z nieprawidłowym oddychaniem i wspiera rozwój całego ciała dzięki usuwaniu z niego wszelkich niepotrzebnych napięć. Zapobiega też rozwojowi chorób układu oddechowego (w tym astmy), bezsenności, problemom z koncentracją i problemom logopedycznym. Jest to całkowicie bezpieczna i przyjemna procedura, dlatego może być z powodzeniem stosowana u najmłodszych dzieci, a nawet niemowlaków. Co więcej, z powodzeniem jest wykonywana nawet w czasie ciąży, co wpływa pozytywnie na płód – bo zdrowa mama to zdrowe dziecko.

Pamiętaj, że praca z dzieckiem wymaga zaangażowania i pozytywnego podejścia, a wszelkie terapie i treningi powinny być dla niego przyjemnością. Szukasz specjalisty, który przeprowadzi dla Twojego malucha mikrokinezyterapię skutecznie i w miłej atmosferze? Zapraszamy!