Stymulujemy dziecięce zmysły – stymulacja sensoryczna

Ćwiczenia integracji sensorycznej dla dzieci

ćwiczenia integracji sensorycznejZmysły – to dzięki nim widzimy piękno otaczającego świata, słyszymy dochodzące zewsząd dźwięki, smakujemy, jesteśmy wrażliwi na dotyk. Bywa jednak, że odbiór informacji za pomocą zmysłów, a także niewłaściwa integracja są błędne. Na szczęście jest na to sposób. I my doskonale go znamy. Tym sposobem jest terapia integracji sensorycznej, którą prowadzimy w naszym ośrodku.

Ćwiczenia sensoryczne

W ramach terapii realizujemy  ćwiczenia integracji sensorycznej, dopasowane indywidualnie do potrzeb dziecka. Dbamy o to, aby układane przez nas ćwiczenia sensoryczne znajdowały się w tak zwanej strefie najbliższego rozwoju dziecka. Co to oznacza? Że chcemy, aby nie były dla niego zbyt łatwe ani zbyt trudne, bo tylko wtedy będą skutecznie poprawiały pracę układu nerwowego. Poza tym, wiemy, że ćwiczenia sensoryczne dla dzieci muszą być wspierane poprzez odpowiednie przyrządy i akcesoria. I te znajdują się w naszych specjalistycznych salach przystosowanych do prowadzenia terapii.

Na czym polegają ćwiczenia z integracji sensorycznej?

Mówiąc najprościej jest to odpowiedź na konkretne rodzaje zaburzeń, jakie zostały zdiagnozowane. Dlatego też, jeśli podczas diagnozy stwierdzimy nadwrażliwość dziecka na dotyk, stymulacja sensoryczna będzie nakierowana na ten właśnie zmysł. Podczas ćwiczeń hamujemy lub ograniczamy niepożądane bodźce, a tam gdzie stwierdzimy podwrażliwość systemu sensorycznego, dostarczamy silniejszych bodźców.

Prowadząc ćwiczenia integracji sensorycznej dla dzieci przez cały czas pamiętamy, że ich ideą jest „zabawa przez naukę”. Dlatego też dbamy o doskonałą atmosferę oraz poziom ćwiczeń, który będzie inspirował dzieci do ich wykonywania. Niedopuszczalne jest, aby przez zbyt trudny poziom dzieci się zrażały. Podobnie jak to, aby nie miały z ich wykonywania radości. Jeśli chcemy być efektywni, jeśli chcemy, żeby skuteczną była prowadzona przez nas integracja sensoryczna, ćwiczenia i zabawy muszą być jej podstawą. I w naszym ośrodku są. Dzięki temu skutecznie pomagamy tam, gdzie występują zaburzenia integracji sensorycznej.

ćwiczenia integracji sensorycznej dla dzieci ćwiczenia sensoryczne dla dzieci integracja sensoryczna ćwiczenia i zabawy